czwartek, 3 stycznia 2013

40 ways to feel more alive

Przerwa świąteczna to wspaniały czas nie tylko dlatego, że można spędzić czas z rodziną, pogłębić relacje etc., ale też dlatego, że mamy mnóstwo czasu dla siebie. Jednym z moich zajęć było przeglądanie blogów o samorealizacji i szczęściu. Wtedy też natrafiłam na listę "40 ways to feel more alive" stworzoną przez Lori Deschene i postanowiłam, że dołączę ją do swojej "to do" kolekcji. Oryginał znajdziecie tutaj, a ja przedstawiam Wam moje tłumaczenie :)~o~

"Nie wierzę, że ludzie szukają sensu życia tak bardzo, jak chcą doświadczyć życia" ~Joseph Campbell


POWIEDZ COŚ, CO CHCIAŁEŚ POWIEDZIEĆ

1. Powiedz komuś, co naprawdę do niego czujesz, zamiast czekać, bo się boisz.
2. Powiedz komuś, czego naprawdę chcesz i potrzebujesz, zamiast "budować urazę".
3. Podziel się swoimi strachami publicznie, na przykład na blogu, i poproś innych, aby pilnowali, byś je przezwyciężał.
4. Wyjaw przyjacielowi swoje największe marzenie, a następnie poproś, aby cię rozliczał z osiągania go.
5. Wyznaj przyjacielowi, jak naprawdę się czujesz w związku z tym, jak spędzasz swój czas. Potem zróbcie burzę mózgów, żeby to ulepszyć.
6. Przedstaw się komuś, kogo bardzo chciałeś poznać, nawet jeśli się denerwujesz.
7. Zapytaj kogoś, kto zrobił to, co chcesz zrobić, o radę i zachętę.
8. Powiedz swojemu szefowi/przełożonemu, co możesz zrobić, zamiast zastanawiać się, czy kiedykolwiek zaczniesz się rozwijać zawodowo.
9. Lub powiedz mu, że go dłużej nie potrzebujesz i wreszcie zacznij podążać za swoją pasją.
10. Powiedz sobie prawdę, zamiast się okłamywać o zmianach, które chcesz wprowadzić w swoim życiu.

SPRÓBUJ CZEGOŚ, CZEGO ZAWSZE CHCIAŁEŚ SPRÓBOWAĆ


11. Zapisz się na zajęcia, aby nauczyć się czegoś, co zawsze wydawało ci się ciekawe.
12. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na żaden kurs, wybierz się na darmowe wydarzenie, związane z tą umiejętnością.
13. Poproś przyjaciela, żeby nauczył cię czegoś, czego nie umiesz robić i zaoferuj, że nauczysz go czegoś w zamian.
14. Pójdź na nowe zajęcia na swojej siłowni, zamiast martwić się, czy dasz sobie radę.
15. Kup nowy lub używany instrument i poszukaj jakichś wideo-poradników na YouTube.
16. Zastanów się, co byś chciał stworzyć - narzutę, piosenkę czy mebel - a następnie dowiedz się, jak zrobić pierwszy krok w robieniu tego.
17. Napisz na blogu posta lub zrób kilka zdjęć i wrzuć je na ulubioną stronę.
18. Zaproś przyjaciół do uprawiania sportu, ktory zawsz chciałeś uprawiać, nawet jeśli obawiasz się, że wyjdziesz na nieskoordynowanego.
19. Włącz swoją ulubioną piosenkę i spróbuj tańczyć w sposób, który zawsze podziwiałaś.
20. Zrób listę rzeczy, które mogą ci się spodobać, a potem wybierz jedną, której nigdy nie robiłeś i zrób to w ten weekend!

WYBIERZ SIĘ GDZIEŚ, GDZIE ZAWSZE CHCIAŁAŚ 


21. Zaplanuj wakacje w miejscu, o którego odwiedzeniu zawsze marzyłaś.
22. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, znajdź tanie sposoby na podróż - na przykład noclegi z hostelach, wolontariat za granicą lub jechanie samochodem z kimś innych.
23. Daj sobie "mandat życia". Według Jamiego Hoanga, sami znajdujemy sposoby, by płacić za mandaty, kiedy je dostajemy, bo musimy. Pomyśl o podróżowaniu w ten sam sposób - i bądź na tyle zaradny, żeby taka podróż weszła w życie.
24. Wyjedź na weekendową wycieczkę, do blisko położonego miejsca, które chciałabyś odwiedzić.
25. Zapisz swoje trzy największe pasje i do każdego dopisz miejsce, w którym możesz ją realizować (np. piękna plaża - godzina surfingu). Pojedź tam w weekend.
26. Zaproś przyjaciół do restauracji, baru lub innego miejsca, które chciałaś wypróbować, ale nigdy ci się nie udało. Kiedy zaprosisz innych, nie będziesz miała możliwości, żeby zmienić zdanie w ostatniej chwili!
27. Jeśli unikałaś pójścia w nowe miejsce, ponieważ jest za drogie, załóż skarbonkę na "noc zabawy" i uczyń pójście do tego miejsca priorytetem.
28. Zrób listę ciekawych i zabawnych miejsc w twojej okolicy. Zaplanuj odwiedzenie co najmniej dwóch z nich na przyszły miesiąc.
29. Jeśli istnieje jakieś wydarzenie, w którym zawsze chciałaś uczestniczyć, zarezerwuj bilet na następny rok albo, jeśli możesz, zgłoś się jako wolontariuszka i uzyskaj darmowy wstęp lub zniżkę.
30. Zaplanuj napędzany kreatywnością projekt podróżowania - raz w tygodniu, lub nawet w miesiącu, rób zdjęcia, rysuj albo pisz w nowym nowym miejscu, które chciałaś odwiedzić.

ZRÓB COŚ, CO WYDAWAŁO CI SIĘ NIEWYKONALNE 31. Zanotuj 3 cechy, które chciałbyś w sobie rozwinąć, a potem dopisz do nich 3 wybory lub aktywności, które się z nimi zbiegają (np. lubiący przygody - rafting na spienionej wodzie). Zaplanuj wykonanie tych rzeczy.
32. Zwerbuj przyjaciela do pomocy z zmierzeniu się ze strachem, nieważne czy jest to odejście z pracy czy skok ze spadochronem.
33. Wymyśl pozytywne stwierdzenie, które zastąpi ci ograniczające przekonania (np. powiedz sobie "Czuję się pewnie wśród nowych ludzi" zamiast "I potrafię poznawać nowych ludzi - za bardzo sie tym denerwuję".) Następnie używaj nowego przkonania, żeby wypychać się ze swojej strefy komfortu. 
34. Pomyśl o kimś, kogo podziwiasz i zapisz 3 rzeczy, które on robi, a tobie wydaje się, że nie możesz ich zrobić. Teraz uczyń udowodnienie sobie, że się mylisz swoją osobistą misją.
35. Pomyśl o czymś wielkim, czego chciałaś dokonać, ale bałaś się, że nie dasz rady. Teraz ogranicz się do czegoś mniejszego, ale związanego (np. "zdobyć Mt. Everest" -> "zapisać się na ściankę wspinaczkową"). Zrób tę mniejszą rzecz jak najszybciej. To jest początek!
36. Poproś przyjaciela, aby opisał twój potencjał. Znajdź części, które sprawiają, że twoje serca przyspiesza z pod ekscytowania i zrób już dziś pierwszy krok, by pracować nad swoimi możliwościami.
37. Postaw sobie trzydziestodniowe wyzwanie - np. napisać 5 stron każdego dnia, nie martwiąc się, czy są dobre; po 30 dniach, będziesz miała pierwszy 150-stronnicowy szkic powieści.
38. Zapytaj siebie: "Czego bym spróbowała, gdybym nie myślała, że mogę nie dać rady?". Zrób pierwszy, malutki krok do swojego celu już dziś.
39. Poproś przyjaciela albo kogoś znaczącego dla ciebie, żeby wymyślił dla was projekt "nocy przeciwieństw" - noc, podczas której zrobicie rzeczy zupełnie innego niż to, co robicie zazwyczaj.
40. Podziel się czymś, co chciałabyś zrobić, ale myślisz, że nie możesz w komentarzach na tej stronie. To może być świetny start!

To niepodważalnie jest długa lista - jest na niej dużo za dużo do zrobienia naraz. Ale może możesz wybrać tylko jedną rzecz, która na ciebie wpłynęła lub robić jedną rzecz na tydzień czy miesiąc. 
Celem jest zrobienie czegoś, żeby czuć gorliwość, namiętność, podekscytowanie i rozanielenie.
Wszyscy mamy różne zainteresowania, które pokazują nam, co mamy robić; wszyscy mamy inneobowiązki, które moją ograniczać nasze możliwości realizowania pasji. Ale wszyscy jesteśmy zdolni do zrobienia chociażby malutkiej zmiany albo do podjęcia najmniejszego ryzyka.
Dzisiaj mam zamiar spędzić kilka godzin, robiąc rzeczy, których nie robiłam przez 10 lat z ludźmi, których nie znam. Czuję się przerażona, ale, och!, tak bardzo podekscytowana i tętniąca życiem!
Co dałoby ci takie uczucie?

~o~

Mam nadzieję, że ktoś podejmie się wypełnienia tej listy ze mną! :)
F.S.D.

7 komentarzy:

 1. uwielbiam wszelkiego rodzaju listy, postanowienia, cele itp. są mega motywujące!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie to wszystko mądre :) Szkoda, że nie znalazłam tego przed napisaniem listy 101 rzeczy w 1001 dni, miałabym inspirację co do kolejnych punktów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. p.s mam pytanko...podrzucisz mi kilka linków do takich blogów? :*

   Usuń
 4. I to wszystko do zrobienia w 2013 roku? :D już zabieram się do roboty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. btw. pierwszy punkt jest rozwiązaniem wszystkich moich problemów :)

   Usuń
 5. Jeju, jaka cudowna jest ta lista! Życie może być TAKIE BARWNE!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...