Ostatnio stanęłam przed ciężkim, ale za to sprawiającym mnóstwo radości wyborem: buty do biegania. Sprawa byłaby całkiem prosta, gdyby na polskim rynku (bo za oceanem sprawa ma się nieco lepiej) były dostępne moje wymarzone Nike Free Run +3 5.0 w kolorze mięty. Wtedy bez wahania wybrałabym je i problem z głowy! Rzeczywistość jednak nie jest kolorowa jak oferta friranów, więc musiałam zmagać się z bardzo szerokim asortymentem internetowych sklepów sportowych (nie mówię, że duży wybór to zła rzecz).
Źródło: runnersclub.pl |
1. Stopa neutralna. Jest to najbardziej pożądany typ stopy, ponieważ jej ustawienie zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała - od momentu nastąpnięcia przez stawianie całej stopy, aż do wybicia i oderwania - oraz naturalne pochłanianie wstrząsów.
Źródło: runnersclub.pl |
Buty: muszą zapewnić minimalną stabilizację i amortyzację. Buty dla takich biegaczy bardzo często oznaczone są terminami "Cushion", "Neutral", "Stability" lub "Control" (dwa ostatnie kierowane są dla lekkich pronatorów, którzy również zaliczają się do tej grupy).
2. Stopa pronująca. W tym przypadku ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną krawędź stopy. Stopy za bardzo przechylają się do środka, w efekcie czego biegacz wybija się z palucha, a niskie podbicie ogranicza naturalny mechanizm pochłaniania wstrząsów. Ten typ stopy jest bardzo częsty.
Źródło: runnersclub.pl |
Buty: potrzebne są elementy wzmacniające stopę podczas biegu, zapewniające stabilizację i wsparcie dla środkowej części stopy i kontrolujące skręt stopy. Buty dla nadpronatorów to "Stability", "Control", "Structured", a dla wyjątkowo stóp silnie pronujących - "Motion Control".
3. Stopa supinująca. Jest to zjawisko odwrotne do poprzedniego - ciężar ciała przenoszony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy. Występuje u osób z podbiciem, którego wysokość i sztywność prowadzi do dużych wstrząsów. Ryzyko kontuzji przy tym typie stopy jest największe, ale za to występuje on najrzadziej.
Źródłó: runnersclub.pl |
Buty: ponieważ stopa neutralna przed wybiciem usztywnia się i następuje zwiększenie siły wstrząsu, niezbędne są buty o dobrej amortyzacji. Biegacze ze stopą supinującą mogą wybierać obuwie dla stopy neutralnej ze zwiększoną amortyzacją, jednak od kilku lat dostępne jest obuwie stworzone specjalnie dla ich typu stopy.
Źródła:
http://www.runnersclub.pl/DOPASUJ-BUTY-cinfo-pol-356.html
http://jak-biegac.pl/jak-dobrac-buty-biegowe
http://pobiegamy.pl/articles/show/article/31
Bardzo ciekawe info na temat wyboru butów treningowych znajdziemy również tu: http://alwaysfit.pl/jak-wybrac-odpowiednia-pare-butow-treningowych/ Pozdrawiam i zapraszam do mnie: fit-fit-and-fit.blogspot.com
OdpowiedzUsuńTe buty sa cudowne ;)
OdpowiedzUsuńButy świetne:)
OdpowiedzUsuńNajważniejsze by były wygodne i ''przewiewne'':)
Podobno w dobrych sklepach mają jakieś maszyny, które oceniają rodzaj stopy... Ja jeśli nie zacznę na stałe biegać wole jednak tańszą imprezę:P
OdpowiedzUsuńczyli można znaleźć odpowiednie buty do biegania. Jakoś wszystkie były dla mnie za wąskie.A teraz wiem, jak szukać.
OdpowiedzUsuńte miętowe nike są już praktycznie niedostępne. A w sklepach internetowych same podróbki. Eh moja,neutralna stopa musi poczekać na coś innego co mnie zachwyci.
OdpowiedzUsuń